WhatsApp
KAYDIR

HUKUKİ MAKALELER

İnternet sitemizde güncel olarak yayınladığımız hukuki makaleleri takip edebilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve bizlere ulaşmak istiyorsanuz iletişim bilgilerimizden hemen ulaşabilirsiniz...

KİRALANAN EVİN SATILMASI DURUMUNDA KİRACININ TAHLİYESİ

EVDE KİRACI VARKEN EV SAHİBİNİN EVİ SATMASI

Bu yazımızda konut ve çatılı iş yeri kiralarında kiralanan taşınmazın satılması sonucu kiracının haklarını açıklayacağız. 2023 yılında sıklıkla merak edilen soruların başında; Kira sözleşmesi varken ev sahibi evi satabilir mi, Ev sahibi evi satarsa kiracı kaç günde çıkar, ev sahibi kiracıyı ne kadar sürede evden çıkarabilir, ev sahibinin evi yakınına satması, ev sahibinin kiracıyı çıkarmak için evi satması gibi sorular gelmektedir. 

Kira sözleşmesi devam ederken ev sahibinin evi satması durumunda, eski ev sahibi ile kiracı arasında akdedilen kira sözleşmesi devam eder. Yani kiralanan evin satılması durumunda kira sözleşmesi sona ermez. Kiralanan taşınmazı satın alan yeni ev sahibi, eski ev sahibi ile kiracı arasındaki kira sözleşmesinin tarafı haline gelir. 

EV SATILDIĞINDA KİRACI EVDEN ÇIKMAK ZORUNDA MIDIR?

Evin satılması durumunda kiracının evden çıkma zorunluluğu bulunmamaktadır. Evi satan ev sahibi ile evde oturan kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi, evi yeni satın alan malik ile kiracı arasında devam eder. Evin satılması durumunda kiracıyla yeni sözleşme yapılması gerekmez. Kiralanan taşınmazın satılması durumunda, evi yeni satın alan kişinin de bazı hakları bulunmaktadır ancak yalnızca kiralanan taşınmazın el değiştirmesi durumu kiracının tahliyesi hakkı vermez.

EVİ YENİ SATIN ALAN EV SAHİBİ KİRACIYI NASIL ÇIKARIR?

İçinde kiracı bulunan evi satın alan kişi evde bulunan kiracıyı nasıl çıkarır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Taşınmaz içerisinde bulunan kiracıyı tahliye etmek isteyen yeni mülk sahibinin öncelikle haklı bir tahliye sebebi bulunması gerekmektedir. Yalnızca evin satın alınmış olması, yeni mülk sahibine kiracının tahliyesini isteme hakkı vermez. Yeni ev sahibinin kiracıyı evden çıkarabilmesi için konuta ihtiyacının olduğunu ispatlaması gerekmektedir.

Taşınmazı satın alan yeni malik, kiracının tahliyesi için satın alma tarihinden itibaren bir ay içerisinde kiracıya ihtarname göndermesi gerekmektedir. Gönderilen ihtarname ile kiracıya altı aylık süre verilir. Süresi içerisinde tahliye edilmezse, yeni malik ihtiyaç sebebiyle tahliye davası açabilir. Kiracıyı çıkarmak için açılacak tahliye davası hukuki bilgi gerektiren teknik bir dava olduğundan tahliye davası açılmadan önce kiracı tahliye davası konusunda uzman avukattan yardım almakta fayda vardır. Tahliye davasının avukatsız açılması durumunda hak kaybı yaşanması muhtemeldir.

Yeni malikin kiracıyı tahliye edebilmesinin bir diğer yolu, taşınmazın kira sözleşmesinin bitiminden itibaren bir ay içerisinde yeni malikin kiracıya karşı tahliye davası açma hakkıdır.

☎️ Kiracı - ev sahibi anlaşmazlıkları konusunda ; hukuki danışmanlık ve talepleriniz için Alsancak Hukuk ve Arabuluculuk Ofisi’ne ait +90 (346) 223 86 47 ve +90 (538) 091 63 15 iletişim numaralarından tarafımıza ulaşabilirsiniz.

01.